TIPY NA VÝLETY

     Vítáme Vás v Rychlebských horách, zapomenutém a divokém kraji nejsevernějšího výběžku Moravy a Slezska blízko polských hranic. Jeho historie zde zanechala mnoho zajímavých a tajuplných míst, která stojí zato objevit. Kdo hledá romantickou a zároveň příliš člověkem nepoznamenanou přírodu, je na správném místě. Kdo se rád setkává, pozná zde obyvatele se srdcem na dlani, i přesto, že žijí v tvrdších podmínkách než kdekoli jinde. Kdo touží po relaxaci nebo sportování na čistém vzduchu, najde zde zaručeně své uspokojení.

lom Pelnář
lom Pelnář

UHELNÁ

     Je obec v podhůří Rychlebských hor, ke které přináleží vesnice Nové Vilémovice, Červený Důl a Horní Fořt. Naleznete zde zatopený uhelný lom Pelnář, vhodný ke koupání i rybaření. Dominantou obce je farní kostel sv. Kateřiny z roku 1801, a socha Jana Nepomuckého z 19.stol v Horním Fořtě.

důl Hraničná
důl Hraničná
potápění v dole
potápění v dole

DŮL HRANIČNÁ

     Osada Hraničná byla založena kolem roku 1854 a důvodem bylo otevření dolu a těžba železné rudy. Osada Hraničná se nachází asi 7 km vzdálenosti od obce Uhelná.      V roce 2014 převzal podzemí dolu spolek Rychlebská báňsko-historická, z.s. Od roku 2016 - 2018 probíhaly v podzemí sanační a rekonstrukční práce, které zajistily bezpečnost v části dolu pro prohlídky veřejnosti. Zpřístupněny jsou prostory hlavní chodby, sledné chodby procházející ložiskem, nebo také strojovny těžního stroje slepé jámy.  Pro milovníky adrenalinu je možné také potápění s přístrojem v částech dolu, které jsou zatopené. Důl lze po domluvě navštívit. Kontakt a další informace najdete na https://www.minehraniczna.cz/ .zámek Jánský vrch
zámek Jánský vrch

JAVORNÍK ve Slezsku

    Město založené již ve 12. století. Dominantou města je zámek Jánský vrch, který byl přestavován v průběhu století z obranného hradu na sídlo biskupů. Naleznete zde unikátní sbírku dýmek, čítající až 1 200 ks. Na zámku působil dlouhá léta vynikající hudební skladatel Karel Ditters von Dittersdorf. Jeho život a práce je zdokumentována formou výstavy v jeho domě v Javorníku.

Tančírna
Tančírna
vyhlídka Čertovy kazatelny
vyhlídka Čertovy kazatelny

RAČÍ ÚDOLÍ

     Údolí v délce 7 km je z biologického hlediska velmi cenné. V roce 1998 zde byla vyhlášena přírodní rezervace. Pravidelně v této lokalitě hnízdí čáp černý (Ciconia niagra). Také zde žije největší sova u nás Výr velký (Bubo bubo). Při procházce narazíte na romantickou zříceninu gotického hradu Rychleby z 13. stol., který střežil solnou stezku z Nisy do Hradce Králové. Na cestě též nemůžete minout jednu z nejkrásnějších staveb na Javornicku, tzv. Tančírnu. Až do roku 2014 to byla velmi chátrající budova původně sloužící jako restaurace a taneční hala v secesním stylu, vystavěna v letech 1906-1907 vratislavským biskupem Georgem Koppem. Naposledy sloužila svému účelu až do konce 2. světové války, převážně německým obyvatelům. K rekonstrukci celého skvostu došlo v roce 2015, kdy byla Tančírna znovu slavnostně otevřena. V současné době se v Tančírně konají kulturní a společenské akce, jako jsou koncerty, výstavy, přednášky, taneční večery a literární čtení.

vodopády Stříbrného potoka
vodopády Stříbrného potoka

NÝZNEROVSKÉ VODOPÁDY

     Zajímavou přírodní památkou jsou vodopády Stříbrného potoka v oblasti Žulovska. Dosahují výšky až 14 metrů v ústí Bučínského potoka. Nejsnažší přístup k vodopádům je po asfaltové silnici, na jejímž konci lze zaparkovat vozidlo, a dále po turistické značce skalní soutěskou. Z města Žulová je vzdálenost k vodopádům 5km.

Venušiny  misky
Venušiny misky

SMOLNÝ VRCH

    Nachází se v okolí města Žulové. Je to ostrovní hora (904m) s žulovým skalním městem, které skrývá pozoruhodné útvary, jako skalní mísy, sedadla a výklenky, chráněné jako národní přírodní památka. Prohlubně jsou také nazývány Venušiny misky, které sloužily jako obětní pohanské misky, a jsou opředeny pověstmi o pohybu nadpřirozených Venušiných lidiček.

kostel sv. Josefa
kostel sv. Josefa
zatopený lom Vycpálek
zatopený lom Vycpálek

MĚSTO ŽULOVÁ

     Založení města je spojeno s postavením obranného hradu Friedeberg v ranném středověku, podle něhož byl i původní název osady. V dnešní době je dominantou města kostel sv. Josefa, jehož součástí je kamenná věž z původního hradu. Město je významné pro svou těžbu žulového kamene, jsou zde čtyři velké kamenolomy. V okolí se nacházejí také staré zatopené lomy, které lákají ke koupání v čisté ale poněkud studené vodě.

rozhledna Borůvková hora
rozhledna Borůvková hora

BORŮVKOVÁ HORA

    Na vrcholu hory (899m) stojí rozhledna. Původní stavba byla dřevěná, ale v průběhu 20.století byla několikrát stavěna znovu, pro nestálost materiálu. V roce 2006 proběhlo otevření nové rozhledny, která nabízí nádherný výhled na polská jezera a na naší straně na všechny významné vrcholy Jeseníků. Vyhlídková terasa rozhledny se nachází ve výšce 24m.

klášter Bílá voda
klášter Bílá voda

BÍLÁ VODA

     Je to nejsevernější obec Slezska. Největší rozkvět zaznamenala v 16. století, kdy zde působil biskup Jakub Arnošt Lichtenstein. Nechal založit první piaristickou kolej v celém Slezsku, a dále klášterní a školskou budovu. Lichtensteinský zámek dnes slouží jako psychiatrická a protialkoholní léčebna. Na místním hřbitově jsou pohřbeny řádové sestry z mnoha různých konventů a oběti tzv. pochodů smrti vězňů z Osvětimi. V obci se vyrábějí hostie a lázeňské oplatky.

lékárna U Černého Orla
lékárna U Černého Orla

VIDNAVA

     Město má jednu z nejmenších nadmořských výšek v této oblasti (226m). Historické jádro bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu. Na jeho původním náměstí můžete vidět valounkovou dlažbu a mnoho barokních a renesančních domů. Jedním z nich je unikátní novorenesanční dům s Lékárnou u Černého Orla, která byla založena v roce 1769. Až do dnešní doby se dochoval původní interiér i vybavení a lékárna je stále v provozu.

Paczków
Paczków
Otmuchowské jezero
Otmuchowské jezero

PACZKÓW A POLSKÁ JEZERA

    Polské město Paczków leží necelých 5km vzdálenosti od našich hranic, hraniční přechod je poblíž obce Bílý potok. Město má bohatou historii, která se odráží především v jeho jedinečné architektuře. Nejvýraznějším architektonickým prvkem jsou zachované kamenné hradby dlouhé 1,2km, obepínající celé město. Za zmínku stojí mohutný strážní kostel sv. Jana Evangelisty s prvky gotiky a renesance. V jeho prostorách se dochovala unikátní funkční studna, která sloužila v době obléhání jako zdroj pitné vody pro ukryté místní obyvatelstvo. Nazývá se" tatarská", podle nájezdníků. Celé okolí můžete pozorovat z renesanční věže městské radnice. Dohlédnete na nedaleká jezera, Paczkówské, které se nachází v bezprostřední blízkosti města, vzdálenější Otmuchowské a Niské. Zde můžete strávit příjemný čas s vodními sporty anebo procházkami kolem jezer. Město nabízí středověkou atmosféru, klidné prostředí s dostatkem zeleně pro odpočinek a kdo má rád nakupování, uvítá tradiční malé obchůdky s různým sortimentem. Výborná je například prodejna ryb přímo na náměstí. Každý týden se v Paczkówě konají místní trhy s výběrem čerstvé zeleniny anebo zbožím všeho druhu.

Výchozí bod stezek
Výchozí bod stezek

RYCHLEBSKÉ STEZKY

     Pro zkušenější cyklisty, kteří milují adrenalin a zároveň krásnou přírodu, je vytvořená ucelená síť cyklotrailů napříč Rychlebami, vhodná pro odpružená horská kola a na vlastní nebezpečí. Výchozí body jsou v obci Černá Voda.


Copyright 2021 Designed by AS
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky