HISTORIE

     Hostinec Na Návsi má více jak dvousetletou historii provozování. První doložená zmínka o hostinci je z roku 1786, majitelem byl Anton Göbel a jeho potomci.

Původní název vesnice Uhelná byl německy Sörgsdorf, stejně jako původní obyvatelstvo bylo německého původu. Němečtí majitelé provozovali pohostinství až do skončení 2. světové války, kdy došlo k jejich odsunu.

Jedním z majitelů byl například Otto Böhm, zobrazený na dochované fotografii z meziválečného období.

Při rekonstrukci interiéru hostince se pod nánosem novější omítky dochovala původní předválečná výmalba, a to pro nás v netradičních barvách černé a červené. Z 19. století se dochovalo také původní základové zdivo ve sklepení.

Rod Velikovských převzal hostinec do vlastnictví v roce 1945 po skončení války. Prvním českým občanem obce Uhelná a zároveň českým majitelem hostince byl Vladimír Velikovský nejstarší (narozen v roce 1926). S ním se do Uhelné přistěhovala i jeho rodina, původem ze Zlínska.

Kromě pohostinských služeb zde dobře prosperovalo také řeznictví, zavedené ještě v předválečných dobách. Řeznictví zásobovalo celé okolí a maso se zpracovávalo přímo na místě, dochovala se výrobna a rozměrná udírna.

Hostinec Na Návsi fungoval nepřetržitě 30 let i v socialistické době, avšak pod vedením státního podniku RAJ.

Doposud se zde vystřídaly tři generace Velikovských - dědí se nejen hostinské řemeslo, ale také křestní jméno Vladimír.

Vladimír Velikovský mladší (narozen v roce 1948 již v Uhelné), převzal opět pohostinství v roce 1990. V tomto období došlo k výraznější rekonstrukci hostince.

V roce 2006 na rodinnou tradici navázal Vladimír Velikovský nejmladší (narozen v roce 1975), který v současnosti hostinec provozuje.


Copyright 2021 Designed by AS
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky